ще
згорнути
Свіжий номер

Що нового

Бухоблік та оподаткування

17 січня

Скасували норму щодо перерахування коштів з рахунків ФОПів після сплати податків і зборів

Постанова НБУ "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів"скачати

 

Нацбанк скасував норму щодо порядку використання поточних рахунків ФОП та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, що містить постанова НБУ від 27.12.2019№ 162.

Голова Національного банку Яків Смолій зауважив, що НБУ призупиняє цю норму, тому що це стосується фактично податкової служби. Найближчим часом з’ясують, як правильно донести цей меседж до ринку, щоб не було ніяких спекуляцій.

Відповідне рішення містить постанова НБУ «Про внесення зміни до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів» від 15.01.2020 № 7. Постанова чинна з 17.01.2020.

Разом з тим, позиція Нацбанку, як і раніше, є незмінною. З 2003 року діє норма, що поточні рахунки фізичних осіб не можна використовувати для підприємницької діяльності. Адже банківську систему мають захистити від ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, Нацбанк обговорить з ДПС механізми, спрямовані на мінімізацію таких ризиків.

За інформацією НБУ

Ви ФОП? Вам сюди ⋙

17 січня

Законопроект №1210 прийняли: готуємося до податкової реформи

Зразок платіжного доручення 2020 IBANСКАЧАТИ

16.01.2020 ВРУ Прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (законопроєкт від 30.08.2019 № 1210).

Згаданий Закон:

 • запроваджує міжнародні стандарти податкового контролю для всіх учасників міжнародної торгівлі;
 • імплементує норми, передбачені Планом протидії практикам розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування (План дій BEPS);
 • реформує інститут фінансової відповідальності та удосконалює процедуру адміністрування податків та зборів;
 • вносить зміни до чинного законодавства в частині розгляду матеріалів перевірки, який здійснюватиме колегіально постійно діючий орган — комісія з питань розгляду заперечень;
 • удосконалює процедуру оскарження рішень контролюючих органів шляхом створення постійного дорадчого органу — Апеляційної ради з питань розгляду скарг платників податків. До її повноважень належатиме розгляд скарг на рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику у передбачених Податковим кодексом випадках.

Закон прийняли з техніко-юридичними правками.

За інформацією ВРУ

 

ФОПам «закрутили гайки» на витрати з підприємницьких рахунків

17 січня

З 20 січня Мінфін розпочне роботу над податковою реформою

Ці зміни вже діють!

Міністр фінансів України Оксана Маркарова повідомила, що з 20 січня Мінфін розпочне роботу над розробкою законів щодо податкової реформи.

Міністр зазначила, що цього тижня розпочнуть формування, а наступного відбудеться перше засідання робочої групи щодо напрацювання податкової реформи.

Розпочати роботу над податковою реформою в уряді планують з проведення аудиту податкової системи України. За його підсумками аналізуватимуть місце України у світі за обсягами інвестицій, за робочою силою.

Оксана Маркарова додала, що разом з бізнес-асоціаціями вийдемо з пропозиціями податкової реформи до бізнесу.

За інформацією ДПС України

Адміністрування податків 2020: чи будете «без вини винуваті»

► Як змінять строки перевірок ► Якими будуть підстави для позапланових перевірок ► Як враховуватимуть первинку і до чого тут фактична поведінка платника податків ► У чому полягатиме принцип винної відповідальності ► Чи зменшать штрафи для платників податків ► Як оскаржуватимете рішення податківців ► Коли запрацюють зміни

ВЕБІНАР

17 січня

Чи є податковим богом заборгованість з ПДВ, яку потрібно сплатити на спеціальний рахунок спецрежимника

Податкова декларація з податку на додану вартістьСКАЧАТИ Зразок заповнення додатка 5 до декларації з ПДВСКАЧАТИ

За даними електронного кабінет у підприємства є заборгованість з ПДВ, яка підлягала сплаті на спеціальний рахунок платника спеціального режиму оподаткування.

Чи є податковим боргом така заборгованість?

Чи може це бути підставою для відмови у переході на спрощену систему оподаткування?

Якщо сільськогосподарське підприємство у строки, встановлені статтею 203 Податкового кодексу України (ПК), не перерахувало з поточного рахунка на спеціальний рахунок суму ПДВ-зобов’язання, то ця сума є:

 • податковим боргом;
 • підставою для відмови у переході на спрощену систему оподаткування (пп. 14.1.175 ПК).

Лист ДПС від 10.01.2020 № 64/6/99-00-04-03-02-06/ІПК

☚ПДВ-2020☛

17 січня

Помилкову податкову накладну заблоковано: маєте завершити процедуру реєстрації, а потім скласти РК

Зразок заповнення ПН у разі продажу товарівСкачати Зразок заповнення ПН на продаж послугиСкачати Зразок заповнення ПН на імпортований товарСкачати

За даними квитанцій про реєстрацію податкових накладних (далі — ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), в результаті обробки таких накладних, податківці виявили помилки. Відповідно до пункту 201.16 Податкового кодексу України (далі — ПК), реєстрація цих ПН була зупинена. Податківці запропоновали підприємству надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.

Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що підприємство:

 • не надсилало контролерам пояснень або документів;
 • не повідомило податківців, що зазначені ПН виписані та надіслані для реєстрації помилково.

Верховний суд (далі — ВС) погодився з попередніми судами, що до суду не надано жодних доказів на підтвердження системного збою. ПН були зареєстровані в ЄРПН зі статусом ПН/РК-реєстрацію зупинено. Тобто системою на рівні ДФС не зафіксовано збій програми, а лише вказано на необхідність подати додаткові документи для продовження процесу реєстрації таких ПН.

ВС зазначає, що дані накладні не містять очевидних ознак помилковості (невірні податкові номера, дати тощо), підписані двома електронними підписами (печатка ті підпис керівника), отже у контролерів не було причин вважати вказані ПН помилковими.

Підприємство ж доводить суду, що вказані ПН склали помилково, оскільки товари не були реалізовані, бо контрагент відмовився від прийняття товару. На думку ВС такі доводи є суперечливими. Адже податковим законодавством не встановлено порядок дій, якщо сталась помилка при реєстрації ПН, які складені та підписані у відповідності до діючого порядку. Крім того підприємству було роз’яснено у податковій консультації, що у випадку зупинення реєстрації ПН, потрібно завершити процедуру реєстрації таких ПН в ЄРПН, а в подальшому, скласти розрахунок коригування до них.

Крім того в даній справі ВС відмітив, що платник звільнений від відповідальності у разі вчинення певних дій, у відповідності та на підставі податкової консультації. Але, первинною є податкова консультація, а потім платник її виконує. Підприємство не включило суму ПДВ за ПН до податкових зобов`язань в податковій декларації від 19.09.2017, а податкова консультація надана 26.02.2018 за запит від 07.12.2017. Таким чином, підприємство діяло на власний розсуд, а не на підставі податкової консультації.

Постанова ВС від 05.12.2019 у справі № 820/5360/17

Як розблокувати ПН/РК, коли діють два Порядки

17 січня

Мінфін адаптував методичні рекомендації з бухобліку до П(С)БО

Коли облікова політика захистить від податківців: судова практика

Мінфін затвердив зміни до деяких методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку.

А саме:

1. Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561.

Зроблено уточнення, що:

 • ліквідаційну вартість визначає комісія, створена наказом керівника підприємства, під час введення об’єкта в експлуатацію
 • повернення орендодавцю залишку невикористаних амортизаційних відрахувань на орендовані основні засоби орендар відображає за дебетом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» та кредитом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті». При цьому у разі створення цільового фонду з відновлення таких основних засобів залишок невикористаного цільового фонду, що підлягає поверненню орендодавцю, відображається за дебетом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» та кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами.

Виключено норму, за якою первісна (переоцінена) вартість основних засобів може бути збільшена на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням та ремонтом об'єкта, визначену у порядку, встановленому податковим законодавством.

Також виключено норму, якою первісна (переоцінена) вартість об'єкта основних засобів може бути збільшена на суму індексації, проведеної у порядку, встановленому податковим законодавством, з відображенням у бухгалтерському обліку в порядку, передбаченому пунктами 36 - 38.

ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ. Інвентаризація на підприємстві

2. Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2.

Зокрема, в закупівельному акті надходження запасів від фізосіб, не зареєстрованих суб’єктами підприємницької діяльності, торговельні підприємства та заклади ресторанного господарства не вказуватимуть місце складання.

Уточнено, що перевірка фактичної наявності запасів, їх стану та умов зберігання здійснюється інвентаризацією. Інвентаризацію проводять відповідно до:

 • постанови КМУ «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» від 28.02.2000 № 419

та

 • Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879

Виключено норму, за якою порядок відображення суми ПДВ, яку обчислюють при надходженні та вибутті запасів, було визначено Інструкцією з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затвердженою наказом Мінфіну від 01.07.97 № 141.

Крім того уточнено, що кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку операцій із запасами наведена у додатку 3 до цих Методичних рекомендацій.

Інвентаризацію нематеріальних активів та оформлення її результатів здійснюють відповідно до Інструкцієї по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Мінфіну від 11.08.94 № 69.

3. Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затверджених наказом Мінфіну від 16.11.2009 № 1327.

Уточнено, що:

 • дані методрекомендації не розповсюджуються на банки;
 • проведення інвентаризації нематеріальних активів та оформлення її результатів здійснюються в порядку, встановленому Положенням про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженим наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879.

4. Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку фінансових витрат, затверджених наказом Мінфіну від 01.11.2010 № 1300.

Уточнено, що дані рекомендації не застосовують підприємства, які відповідно до законодавства складають фінзвітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.

Також ці методрекомендації не поширюються на юридичних осіб, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визнані мікропідприємствами, малими підприємствами, непідприємницькими товариствами, підприємствами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства, а також на представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності.

5. Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи, затверджених наказом Мінфіну від 30.12.2011 № 1873

Визначено, що дані методрекомендації не застосовують також банки та підприємства, які відповідно до законодавства складають фінзвітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.

6. Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 635.

Встановлено, що:

 • розпорядчий документ про облікову політику підприємства визначає, зокрема, застосування класу 8 та 9 Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291;
 • рахунки класу 9 «Витрати діяльності» застосовують всі підприємства з відкриттям за власним рішенням рахунків класу 8 «Витрати за елементами».

Прибрали норму, за якою первісна (переоцінена) вартість основних засобів може бути збільшена на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням та ремонтом об'єкта, визначену у порядку, встановленому податковим законодавством.

Наказ Мінфіну від 14.01.2020 № 6

Склали і підписали акт в різний час

На практиці трапляється, що склали і підписали документ в різний час. З’ясуємо, як це впливає на податковий та бухгалтерський облік.

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ТРАПЛЯЮТЬСЯ

17 січня

Запропонували затверджувати мінімальний посадовий оклад у Законі про Держбюджет

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

У Раді зареєстрували проєкт Закону № 2720 щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму.

Документ передбачає змінити підходи до встановлення розмірів посадових окладів. А саме, не в залежності від прожиткового мінімуму, а від мінімального розміру посадового окладу для відповідних категорій працівників, який затверджуватимуть законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Для визначення штрафів та грошових стягнень за адміністративні, кримінальні та інші порушення передбачили застосовування розрахункових одиниць, які також затверджуватимуть законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Разом з тим, проєкт пропонує врегульовати питання щодо плати за надання адмінпослуг.

Проєкт Закону від 13.01.2020 № 2720

У 2020 році підвищте зарплату до безпечного рівня

17 січня

Які зміни в податковому законодавстві слід очікувати від прийнятих законопроектів № 1209-1 та № 1210

Дисконтуємо ВСЕ: Мінфін «узаконив» жах усіх бухгалтерів

Верховна Рада у другому читанні прийняла проєкти законів щодо вдосконалення адміністрування податків та усунення окремих неузгодженостей у податковому законодавстві (законопроєкт № 1209-1, № 1210).

У частині адміністрування податків законопроєкти:

 • запровадили у межах Податкового кодексу України принцип винної відповідальності платника податку за податкові правопорушення;
 • визначили вимоги щодо вмотивованості рішення контролюючих органів про накладення штрафів;
 • закріпили перелік податкових правопорушень контролюючих органів. Серед них недотримання процедури реєстрації платників податку чи порушення у сфері відшкодування ПДВ;
 • закріпили матеріальну відповідальність органу за неправомірні діяння його посадових осіб та безвинну відповідальність контролюючих органів тощо.

У частині імплементації положень Плану дій BEPS законопроєкти:

 • запровадили концепції оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній на рівні контролюючої особи;
 • запровадили трирівневу структуру документації для міжнародних груп компаній, яка включає в себе документацію з трансфертного ціноутворення (локальний файл), глобальну документацію (майстер-файл) та звіт у розрізі країн (country-by-country reporting);
 • імплементували положення 8—10 кроків плану BEPS щодо контролю за розподілом функцій, ризиків та нематеріальних активів всередині групи компаній, вдосконалення правил для операцій з сировинними товарами шляхом виключення обмеження на застосовування винятково біржових котирувань певних бірж та надання можливості використовувати котирувальні ціни на такі товари;
 • визначили порядок проведення процедури взаємного узгодження;
 • запровадили концепцію оподаткування прирівняних до дивідендів платежів, що передбачає коригування за методологією та процедурами, передбаченими для контролю за трансфертним ціноутворенням, при здійсненні операцій з нерезидентами.
ТОП-шпаргалки для бухгалтера АЛІМЕНТИ-2020СКАЧАТИ ДОБОВІ-2020СКАЧАТИ ІНДЕКСАЦІЯ/КОМПЕНСАЦІЯ-2020СКАЧАТИ НЕЦІЛЬОВА БЛАГОДІЙНА ДОПОМОГА-2020СКАЧАТИ ПОДАТКОВА СОЦІАЛЬНА ПІЛЬГА-2020СКАЧАТИ  СКАЧАТИ УСІ ШПАРГАЛКИ

У частині місцевих податків і зборів законопроєкти:

 • запровадили уніфіковану форму інформації щодо ставок та пільг за всіма місцевими податками і зборами та порядку надання її органами місцевого самоврядування до контролюючих органів;
 • скасували обов’язок органів місцевого самоврядування щодо щорічного прийняття рішень про встановлення місцевих податків і зборів;
 • скасували пільги з плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території населених пунктів на лінії зіткнення;
 • скасували для платників І-ІІІ групи єдиного податку звільнення від сплати земельного податок у разі провадження діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).

Разом з тим, законопроєкти вносять зміни у питання ПДФО, податку на прибуток підприємств, рентної плати тощо.

За інформацією Мінфіну

Скільки платити податків, щоб не прийшли контролери

17 січня

З 13 січня використовуємо нову форму платіжного доручення

Зразок платіжного доручення 2020СКАЧАТИ

У розрахункових документах на переказ коштів виключили реквізит «Код банку», оскільки міжнародний номер банківського рахунка IBAN вже містить у собі цю інформацію.

Також документ визначає, що організаційні питання здійснення розрахунків із використанням чекової книжки (чека) банки регулюють внутрішніми правилами самостійно.

Постанова набрала чинності з 13.01.2020.

Постанова НБУ від 06.11.2019 № 127

Склали і підписали акт в різний час

На практиці трапляється, що склали і підписали документ в різний час. З’ясуємо, як це впливає на податковий та бухгалтерський облік.

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ТРАПЛЯЮТЬСЯ

17 січня

Чи зараховують в страховий стаж для лікарняних період перебування на обліку в центрі зайнятості

Калькулятор стажу роботи на підприємстві

ЛІКАРНЯНИЙ, ДО ЯКОГО НЕ ПРИСКІПАЄТЬСЯ ФСССКАЧАТИ

До страхового стажу як період, за який сплатили страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску, включайте період:

 • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності).

Страховий стаж обчислюйте за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

За інформацією Фонду соцстраху

Як розрахувати середній заробіток

Ми систематизували всі відомості про працівника, без яких неможливо розраховувати соцвиплати та відпускні. Новачки увійдуть у курс справи, а досвідчені бухгалтери освіжать у пам’яті найважливіші правила розрахунку середнього заробітку.

ПРОСТО НА ПРИКЛАДАХ

16 січня

НБУ зупинить заборону для ФОПів використовувати підприємницькі рахунки на особисті потреби

Податкова декларація з податку на додану вартістьСКАЧАТИ Зразок заповнення додатка 5 до декларації з ПДВСКАЧАТИ

Голова Нацбанку Яків Смолій зазначив, що НБУ призупиняє дію норми щодо заборони ФОПам використовувати підприємницькі рахунки на особисті потреби. Це рішення приймають через те, що цей коментар стосується фактично податкової служби.

Він також наголосив, що в цій постанові, яку прийняв НБУ, не було чогось такого, чого не було до цього. З 2003 року чинна норма, яка говорила, що поточні рахунки фізосіб не можуть використовуватися для проведення операцій, непов’язаних з підприємницькою діяльністю.

За інформацією ДПС України

Ви ФОП? Вам сюди ⋙

16 січня

Як фізособі отримати довідку про доходи в Електронному кабінеті

Алгоритм СКАЧАТИ

За матеріалами ГУ ДПС у Запорізькій області

СТУК, СТУК — ДЕРЖПРАЦІ НА ПОРОЗІ З НОВИМ ПОРЯДКОМ ПЕРЕВІРОК

Держпраці почало проводити перевірки за новими правилами. Тепер у інспекторів праці прав стало більше, у роботодавців — менше. Ми знаємо що змінилося, а які є підстави аби не допускати інспектора до перевірки. Про це розповімо на вебінарі 22 січня

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ВЕБІНАР 22.01.2020

16 січня

Які податки і внески потрібно сплатити 17 січня

Як нарахувати і сплатити ЄСВ БЕЗ ШТРАФІВ

П’ятниця, 17 січня, останній день сплати:

 • ЄСВ ФОП, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування , особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства за IV квартал;
 • авансового внеску з єдиного податку на січень єдинниками першої та другої груп.

За інформацією ГУ ДПС у Миколаївській області

Скільки платити податків, щоб не прийшли контролери

16 січня

ФОПам підвищать ліміти

Власна продукція за готівку: ідеальні розрахунки, живі зразки

Заступниця голови комітету з питань економічного розвитку, Роксолана Підласа повідомила, що Рада ухвалила поправку до законопроєкту № 1210, яка передбачає підвищення лімітів для ФОПів 1, 2 та 3 груп до 1, 5 та 7 мільйонів гривень на рік відповідно.

За її словами, розмір лімітів для ФОПів давно не відповідає реальному стану економіки і має бути принаймні проіндексований, не говорячи вже про те, що підприємці потребують більшого простору для розвитку.

За інформацією з особистої сторінки у мережі Facebook Роксолани Підласої

Скільки платити податків, щоб не прийшли контролери

16 січня

Примусова і понаднормова робота, ліквідація пільг для вагітних та жінок з дітьми — це міфи

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Мінекономіки назвало такі можливості для захисту робочих прав українців, які надає законопроєкт «Про працю»:

 • перехід на винятково письмову форму фіксації трудових відносин;
 • запровадження 7 видів трудових договорів, а також гнучкого режиму роботи, що сприятиме легалізації сучасних умов співпраці (фріланс, дистанційна робота);
 • запровадження матеріальної компенсації в розмірі від 1 до 6 зарплат у разі звільнення працівника за бажанням роботодавця замість існуючих прецедентів надуманого вивільнення працівників без жодних фінансових компенсацій.

Разом з тим, спростовують головні чутки стосовно документу щодо легалізації примусової і понаднормової роботи, ліквідацію пільг для вагітних та жінок з дітьми, зменшення ролі профспілок. Законопроєкт навпаки спрямовує нововведення на захист прав працівників.

Права вагітних та тих, хто перебуває у відпустці по догляду за дитиною — залишають і їх захистять.

Можливості людей з інвалідністю та пенсіонерів розширюють. Вони зможуть працювати дистанційно або за гнучким графіком, отримати легальне працевлаштування та соціальні гарантії, а також страховий стаж для пенсії.

Молодь отримує можливість працювати легально завдяки застосуванню учнівських трудових договорів.

Також зберігають:

 • права щодо відпусток та лікарняних;
 • тривалість робочого тижня у 40 годин;
 • трудовий стаж, він нікуди не зникне через застосування електронної форми трудових книжок.

Профспілки залишають і вони надалі працюватимуть.

За матеріалами Прес-служби Мінекономіки

СТУК, СТУК — ДЕРЖПРАЦІ НА ПОРОЗІ З НОВИМ ПОРЯДКОМ ПЕРЕВІРОК

Держпраці почало проводити перевірки за новими правилами. Тепер у інспекторів праці прав стало більше, у роботодавців — менше. Ми знаємо що змінилося, а які є підстави аби не допускати інспектора до перевірки. Про це розповімо на вебінарі 22 січня

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ВЕБІНАР 22.01.2020

 

16 січня

З’явилась нова редакція перекладу МСФЗ для малих та середніх підприємств

 Дисконтуємо ВСЕ: Мінфін «узаконив» жах усіх бухгалтерів

Мінфін надав оновлену редакцію перекладу Міжнародний стандарт фінансової звітності для малих та середніх підприємств (МСФЗ для МСП).

Відповідно пункту 1 статті 12-1 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, з 2020 року використовуватимемо нову редакцію даного стандарту.

За інформацією Мінфіну

Склали і підписали акт в різний час

На практиці трапляється, що склали і підписали документ в різний час. З’ясуємо, як це впливає на податковий та бухгалтерський облік.

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ТРАПЛЯЮТЬСЯ

16 січня

Чи має право на ПСП особа з інвалідністю ІІІ групи з дитинства

Супертаблиця для розрахунку середньої зарплати Скачати⋙

Платники податку — особи з інвалідністю ІІІ групи з дитинства не зазначені як окрема пільгова категорія, що має право на податкову соціальну пільгу (ПСП) (ст. 169 Податкового кодексу України).

Але при дотриманні встановленого рівня заробітної плати, вони мають право на ПСП, на яку зменшують суму загального місячного оподатковуваного доходу. У 2020 році ПСП становить 1051 грн при граничному доході — 2940 грн.

За інформацією ГУ ДПС у Тернопільській області

Як розрахувати середній заробіток

Ми систематизували всі відомості про працівника, без яких неможливо розраховувати соцвиплати та відпускні. Новачки увійдуть у курс справи, а досвідчені бухгалтери освіжать у пам’яті найважливіші правила розрахунку середнього заробітку.

ПРОСТО НА ПРИКЛАДАХ

16 січня

Як часто і за якими критеріями перевірятимуть перевізників

План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці на 2020 рік СКАЧАТИ ПФУ Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рікСКАЧАТИ

15.01.2020 Уряд прийняв рішення, яке запроваджує ризик-орієнтований підхід для перевірок Укртрансбезпеки. Рішення визначає критерії за якими оцінюватимуть ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері автомобільного транспорту, зокрема кількість:

 • ДТП протягом останніх трьох років, що передують плановому періоду, які пов’язані з діяльністю суб’єкта;
 • порушень режиму праці та відпочинку водіїв, які виявили протягом двох календарних років, що передують плановому періоду;
 • випадків використання автобусів, які не відповідають вимогам законодавства щодо безпеки, комфортності, доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, які виявили протягом двох календарних років, що передують плановому періоду;
 • випадків зупинки транспортного засобу не в установленому місці або на відстані від краю проїзної частини дороги, що не дає змоги зайти/вийти особі з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення до/з транспортного засобу, зокрема скористатися відкидною апареллю транспортного засобу, які виявили протягом двох календарних років, що передують плановому періоду;
 • випадків ненадання водієм допомоги під час висадки/посадки особам з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення з/до транспортного засобу, які виявили протягом двох календарних років, що передують плановому періоду.

Планові перевірки здійснюватиме Укртрансбезпека з такою періодичністю в залежності від ступеня ризику діяльності суб’єкта:

 • високого ступеня ризику — не частіше одного разу на два роки;
 • середнього ступеня ризику — не частіше одного разу на три роки;
 • незначного ступеня ризику — не частіше одного разу на п’ять років.

За інформацією Мінінфраструктури

Це допоможе уникнути планової перевірки ДПС

Перевірте, а може, за податківцями є «грішок». Юрист пояснить, де помиляються податківці, та порадить, як оскаржити їх вимоги!

ОСКАРЖУЄМО РІШЕННЯ

16 січня

Розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань/податкового боргу: які документи подати податківцям

Дисконтуємо ВСЕ: Мінфін «узаконив» жах усіх бухгалтерів

Платник податків має право звернутися до контролерів із заявою про розстрочення або відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу. Платника, який звернувся із такою заявою вважають таким, що узгодив суму такого грошового зобов’язання.

Розстроченням (відстроченням) грошових зобов’язань або податкового боргу — перенесення строків сплати під проценти. Розмір процентів дорівнює розміру 120% річних облікової ставки НБУ, чинної на день прийняття податківцями рішення про розстрочення, відстрочення.

Щоб отримати розстрочення потрібно подати:

1) заяву, за якою визначили підставу для її отримання (перелік обставин, що є підставою для розстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу заявника, визначений постановою КМУ від 27.12.2010 № 1235);

2) економічне обґрунтування, до якого входять:

 • перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин;
 • аналіз фінансового стану;
 • графік погашення розстрочених (відстрочених) сум;
 • розрахунок прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.

Щоб отримати відстрочення потрібно подати:

1) заяву, за якою визначили підставу для її отримання. Підставами для отримання відстрочення є лише обставини непереборної сили, що підтверджені:

 • висновком Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України. Такий висновок має містити чітке посилання на норми пунктів 100.4, 100.5 Податкового кодексу України;
 • рішенням Президента України про оголошення окремих місцевостей України зоною надзвичайної екологічної ситуації, затверджені ВРУ.

За інформацією ГУ ДПС у м. Києві

ЗАОЩАДЖУЄМО ПОДАТКИ 2020 РОКУ

16 січня

За якою ознакою показати нецільову благодійна допомогу у ф. № 1ДФ

Представницькі витрати небезпечні! Чому? ⋙

У 2020 році суму нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надають резиденти — юридичні або фізособи протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує 2940 грн, не включають до оподатковуваного доходу.

Суму такої допомоги (у тому числі тієї, що перевищує встановлений граничний розмір) відображають у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «169».

За інформацією ГУ ДПС у Тернопільській області

Це допоможе уникнути планової перевірки ДПС

Перевірте, а може, за податківцями є «грішок». Юрист пояснить, де помиляються податківці, та порадить, як оскаржити їх вимоги!

ОСКАРЖУЄМО РІШЕННЯ

16 січня

Щоб зберегти статус єдинника — не допускайте виникнення податкового боргу

Коли облікова політика захистить від податківців: судова практика

При наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів єдиноподатник зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Податківці за своїм рішенням можуть анулювати реєстрацію платника єдиного податку виключивши з реєстру платників єдиного податку за наявності у єдинника податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів. Таке виключення з реєстру платників єдиного податку вони проводять в останній день календарного місяця, в якому закінчився граничний строк погашення податкового боргу.

Інформацію щодо наявності податкового боргу можна з’ясувати:

За інформацією ГУ ДПС у Київській області

ФОПам «закрутили гайки» на витрати з підприємницьких рахунків

16 січня

Виробляєте чи торгуєте пальним без ліцензії — які штрафи загрожують

Власна продукція за готівку: ідеальні розрахунки, живі зразки

До суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовують фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема за:

 • виробництво пального без наявності

  ліцензії

  1000000 грн;
 • оптову торгівлю пальним або зберігання пального без наявності ліцензії — 500000 грн;
 • роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії — 250000 грн;
 • надання послуг із зберігання пального іншим суб’єктам господарювання та/або реалізація пального іншим особам на підставі ліцензії на зберігання пального, отриманої відповідно до абзацу другого частини 41 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі — Закон № 481) — 500000 грн.
Акцизна накладна бланк 2020СКАЧАТИ Зразок Акцизної накладної на реалізацію суб’єкту господарювання-неплатникуСКАЧАТИ Зразок Акцизної накладної на власне споживанняСКАЧАТИ

Вказані штрафи визначені статтею 17 Закону № 481.

Водночас, відповідно статті 18 Закону № 481, при зберіганні пального без наявності відповідної ліцензії штрафи, передбачені статтею 17 Закону № 481, не застосовують до 31.03.2020.

За інформацією ГУ ДПС у Тернопільській області

Акциз з роздрібного продажу: коли нараховувати та як обліковувати

15 січня

Подаємо декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік

Податківців розробили пам’ятку із граничними термінами подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік. Скачайте і подайте вчасно!

СКАЧАТИ ПАМ’ЯТКУ

За матеріалами ГУ ДПС у Івано-Франківській області

СТУК, СТУК — ДЕРЖПРАЦІ НА ПОРОЗІ З НОВИМ ПОРЯДКОМ ПЕРЕВІРОК

Держпраці почало проводити перевірки за новими правилами. Тепер у інспекторів праці прав стало більше, у роботодавців — менше. Ми знаємо що змінилося, а які є підстави аби не допускати інспектора до перевірки. Про це розповімо на вебінарі 22 січня

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ВЕБІНАР 22.01.2020

15 січня

Територіальні органи Держмитслужби стануть відокремленими підрозділами: прийняли Закон

Приклад заповнення митної декларації СКАЧАТИ

Депутати підтримали в другому читанні законопроєкт № 2318-1, який розпочинає процес діяльності Держмитслужби у форматі єдиної юридичної особи.

Територіальні органи Держмитслужби функціонуватимуть не як окремі юрособи, а як відокремлені підрозділи цієї Служби із необхідним обсягом повноважень.

Цей законопроєкт пов’язаний із законопроєктом № 2419, який 18 грудня прийняли у першому читанні.

Автори документів вважають, що законопроєкти:

 • посилюють інституційну спроможність Держмитслужби та ДПС;
 • допомагають уникнути дублювання норм законодавства у сфері державної митної справи та державної податкової політики;
 • сприяють досягненню цілей зниження часових та грошових витрат для доброчесного бізнесу, подальшого впровадження електронних сервісів, запровадження ефективної організаційної структури цих Служб, побудованих за функціональним принципом.

За матеріалами Мінфіну

Облікова політика захистить від податківців: судова практика

15 січня

Амортизація основних засобів: бухпроведення для КНП

15 січня

Що чекає роботодавця, який порушив законодавство про відпустку: відеороз’яснення Держпраці

Зручний календар для планування відпочинку-2020

Начальник відділу організаційно-аналітичного забезпечення Управління Держпраці у Хмельницькій області Віталій Роздорожний пояснив:

За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області

СТУК, СТУК — ДЕРЖПРАЦІ НА ПОРОЗІ З НОВИМ ПОРЯДКОМ ПЕРЕВІРОК

Держпраці почало проводити перевірки за новими правилами. Тепер у інспекторів праці прав стало більше, у роботодавців — менше. Ми знаємо що змінилося, а які є підстави аби не допускати інспектора до перевірки. Про це розповімо на вебінарі 22 січня

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ВЕБІНАР 22.01.2020

 

 

15 січня

Як подати фінзвітність через Е-кабінет

Ці зміни вже діють!

На вебпорталі ДПС у рубриці «Головна>Електронна звітність>Платникам податків про електронну звітність>Повідомлення платникам податків про подання електронної звітності» виклали повідомлення щодо приймання та обробки фінансової звітності за різними форматами.

Під час створення звітності, яку подаєте до ДПС і Держстату, використовуйте формати з першою літерою «S».

Звітність, яку подаєте тільки до ДПС, формуйте за форматами з першою літерою «J».

У відкритій та приватній частинах Електронного кабінету (Е-кабінет) у розділі «Допомога» розмістили допомогу щодо створення електронних документів за допомогою режиму «Введення звітності».

У режимі «Введення звітності» приватної частини (особистого кабінету) Е-кабінету маєте можливість створювати, редагувати, підписувати та надсилати звітність, зокрема, фінансову.

Під час формування відповідної фінансової звітності самостійно встановлюйте фільтр за параметрами: «рік», «період», «тип форми» та обирайте необхідну форму фінансової звітності за звітний період, за який звітуєте або який уточнєте. В наступному вікні обирайте «стан документа» (звітний документ/новий звітний документ/уточнюючий документ) та відповідний територіальний орган ДПС: «регіон», «район».

За інформацією ГУ ДПС у Луганській області

Облікова політика захистить від податківців: судова практика

15 січня

Посередницькі послуги зі страхування через Інтернет: чи потрібен РРО

Ідеальні зразки розрахункових документів

РРО є не обов’язковим, якщо підприємство без фізичного контакту надавача та отримувача послуг винятково через мережу Інтернет надаватиме:

 • посередницькі послуги у сфері страхування, зокрема, укладання та оформлення в електронному вигляді договорів страхування, скріплення таких договорів електронною печаткою та надсиланням на електронну пошту страхувальника,
 • послуги з оброблення даних і розміщення інформації на вебвузлах.

Разом з цим, обов’язковою умово є те, ще споживач за такі послуги має сплачувати винятково через мережу Інтернет.

ДО ВІДОМА

Реєстрацію КОРО можете скасувати та не застосовувати її при здійсненні розрахункових операцій, якщо власним розпорядчим документом затвердили рішення про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії не проводитимете розрахункові операції до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії.

Лист ДПС від 03.01.2020 № 7/6/99-00-05-04-01-15/ІПК

Як рахують РРО-порушення під час перевірки

В індивідуальній податковій консультації контролери роз’яснили, як саме рахують РРО-порушення під час перевірки і як застосовують штрафні санкції.

1 + 1 = 1?

15 січня

Чи коригувати фінрезультат за операціями з дисконтування безпроцентної поворотної фіндопомоги

Дисконтування кредиторки: правила для боржника

Податковий кодекс України не передбачає різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з дисконтування безпроцентної поворотної фінансової допомоги.

Такі операції відображайте за правилами бухгалтерського обліку під час формування фінансового результату до оподаткування.

Лист ДПС від 28.12.2019 № 2220/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

Це допоможе уникнути планової перевірки ДПС

Перевірте, а може, за податківцями є «грішок». Юрист пояснить, де помиляються податківці, та порадить, як оскаржити їх вимоги!

ОСКАРЖУЄМО РІШЕННЯ

15 січня

Хто подає заявку на поповнення обсягу залишку пального до 20 січня

Акцизна накладна бланк 2020СКАЧАТИ Зразок Акцизної накладної на реалізацію суб’єкту господарювання-неплатникуСКАЧАТИ Зразок Акцизної накладної на власне споживанняСКАЧАТИ

Суб’єкт господарювання, який до 01.07.2019 не підпав під визначення платників податку відповідно до пункту 212.1 Податкового кодексу України (ПК), а з 01.07.2019 зареєстрований платником податку, має право одноразово, до 20.01.2020, подати Заявку на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП та СЕ без сплати акцизного податку, окремо з кожного акцизного складу/акцизного складу пересувному, та Заяву про проведення документальної перевірки контролюючим органом достовірності даних, зазначених у такій заявці, у разі:

1) якщо обсяги пального, зазначені в такій Заявці, відповідають усім умовам:

 • знаходилися на зберіганні у такого суб’єкта господарювання на його акцизному складі станом на 01.07.2019 та належали іншому суб’єкту господарювання, який не підпадав під визначення платника податку до 01.07.2019;
 • які зазначили в акцизних накладних, складених на операції з реалізації таких обсягів пального їх власнику, які зареєстрували в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН) до 01.07.2019;
 • не обліковували в СЕАРП станом на 01.07.2019;

2) якщо обсяги пального, зазначені в такій Заявці, відповідають усім умовам:

 • отримали таким суб’єктом господарювання після 01.07.2019, а реалізовані платником податку до 30.06.2019 включно;
 • зазначили в акцизних накладних, складених на операції з реалізації таких обсягів пального їх власнику, які були зареєстровані в ЄРАН до 01.07.2019;
 • не обліковували в СЕАРП станом на 01.07.2019.

У Заявці на поповнення обсягу залишку пального, складеній платниками, зазначеними у підпункті 1 цього пункту, додатково зазначають код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) суб’єкта господарювання, пальне якого зберігають відповідно до укладених договорів на зберігання (п. 29 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

ДО ВІДОМА

1. Код форми, за якою з 15.01.2020 слід подавати Заявку на поповнення обсягу залишку пального (у т. ч. Заявку на поповнення (коригування) залишку пального відповідно до п. 29 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК) — J(F) 0210902.

2. Форма заявки на поповнення (коригування) залишку пального (код форми J(F) 0210902) передбачає поповнення обсягу залишку пального окремо на кожному акцизному складу/акцизному складу пересувному. При можна заповнити тільки одне з полів

 • «Акцизний склад, на якому виникає потреба поповнення»;

або

 •  «Пересувний акцизний склад, на якому виникає потреба поповнення».

3. Термін подання та реєстрація Заявки на поповнення (коригування) залишку пального без сплати акцизного податку — до 20.01.2020 (включно).

4. Заявку на поповнення (коригування) залишку пального без сплати акцизного податку подайте окремо від інших заявок на поповнення обсягу залишку пального.

5. Разом з поданням Заявки на поповнення (коригування) залишку пального, до контролюючого органу подайте Заяву на проведення документальної перевірки достовірності даних, зазначених у такій заявці.

6. Не коригують показники Заявки на поповнення (коригування) залишку пального.

7. Особливості заповнення Заявки на поповнення (коригування) залишку пального, яку подають без сплати акцизного податку:

 • заявку складають та подають суб’єкти господарювання, які до 01.07.2019 не підпали під визначення платників податку відповідно до пункту 212.1 ПК, а з 01.07.2019 зареєстровані платниками податку;
 • дата складання — з 29.12.2019 по 20.01.2020 включно;
 • у верхній лівій частині заявки відмітка «Х» може бути зазначена тільки в полі «Основна»;
 • залежно від підстави для подання заявки (підпункт 1 або підпункт 2 пункту 29 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК) в одному з передбачених для цього полів у верхній правій частині заявки обов’язково проставляють відмітку «Х»;
 • поле «коригування показників до заявки на поповнення (коригування) залишку пального» не заповнюють;
 • у заявках, складених відповідно до підпункту 1 пункту 29 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, у відповідному полі зазначають реквізити особи, пальне якого зберігають. У заявках, складених відповідно до підпункту 2 пункту 29 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, вказане поле не заповнюють;

У табличній частині заявки:

 • у графі «Умови оподаткування» може бути зазначено тільки умову оподаткування «5»;
 • показники, внесені до граф «Обсяг реалізованого пального у кілограмах» та «Обсяг реалізованого пального у літрах, приведених до температури 15 °C», можуть мати тільки додатне (а не від’ємне або нульове) значення;
 • у графах «Сума акцизного податку» та «Загальна сума акцизного податку» — зазначають цифру «0».

Обсяг пального у Заявках на поповнення (коригування) залишку пального без сплати акцизного податку (з умовою оподаткування «5»), поданих з 29.12.2019 по 20.01.2020 включно, контролери враховують у формулі, визначеній пунктом 232.3 ПК, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в ЄРАН:

 • тільки за результатами документальної перевірка відповідності даних у поданій відповідно до пункту 29 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК заявці на поповнення обсягу залишку пального фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства, факту постачання та відображення обсягів реалізації в системі електронного адміністрування реалізації пального до 01.07.2019 протягом 10 к. дн. після такого підтвердження (за результатами документальної перевірки).

За матеріалами Прес-служби ДПС

Паливний акциз, акцизні склади і лічильники Денис ПетригаТекст персоны ► який порядок реєстрації платників акцизу та акцизних складів ► коли анулюватимуть реєстрацію платника паливного акцизу ► як реєструватимуть пересувні акцизні склади ► як реєструватимуть акцизні склади старих платників акцизу ► що потрібно для реєстрації лічильників Як стати платником